/

Jak na pomlázku? Jednoduchý postup vysvětlí Mikin

Když se řeknou Velikonoce, většina z nás si představí hlavně kraslice a mrskačku. Co ale o tradiční pomlázce víte? A umíte si ji uplést? Zvládnou to i malí kluci a z vlastního výrobku budete mít větší radost. Hurá do toho a půl je hotovo! Ať jsou maminky, babičky, sestřičky a jiné dámy u vás doma v pondělí řádně omlazené. Názorně vám postup předvede Milan Mikin Appel ve videu z pořadu Život na třetí z České televize.


Jaký význam a symbol s sebou nese nejznámější velikonoční tradice?

Velikonoční tradice šlehání nebo mrskání pomlázkou odkazuje k omlazování, předání svěžesti, ohebnosti a zdraví mladého proutku. Dívky by tak měly zůstat krásné a mladé až do dalších Velikonoc. U vdaných dam má šlehání význam preventivní, aby neměly zlý jazyk. Dokonce k tradici patří i šlehání ovocných stromů, aby byly připravené na novou úrodu.  

Kdy se u nás začalo mluvit o pomlázce?

Historie mrskání pomlázkou sahá až do středověku do 14. století. Už tehdy pánové „osvěžovali“ ženy vrbovými proutky, které jim za to dávaly výslužku.

Co kraj, to jiné označení pomlázky – jak ji označujete vy?

Od slova omladit – pomlázka. Od různých označení tradice „mrskání“ – mrskačka, švihačka, kančůch, sekačka, hodovačka, žila, šmigust, dynovačka, šlahačka, šibačka… a spousta dalších.

Kdy si ji máte uplést?

Podle tradice by se měla vyrábět pomlázka a také zdobit kraslice na bílou sobotu.

Z čeho splétat žilu?

Nejčastěji se používá vrbové proutí, můžete ale využít i jiné dřeviny, například pruty z topolu. Taková pomlázka je silnější, tvrdší a méně ohebná.

Jak je to s pentlemi?

Na konec tenkých proutků se zaplétají mašle, zbytky vlny nebo odstřižky látek. Pozor! Jako první by měla být bílá pentle, kterou si koledník uváže sám. Další, barevné už navazují vyšlehané slečny a ženy. Podle barvy pozná koledník náklonnost dívky. Červená stuha znamená lásku, zatímco žlutá značí jasné odmítnutí. Modrá symbolizuje naději a zelená sympatie a oblíbenost. Chlapci si stuhy nechávají, nebo je mohou vracet při tancovačkách. Pokud si pamatují, která pentle patří jaké dívce.

 Kam s pomlázkou po koledě?

Pomlázku si můžete schovat na další roky. Ve videu se můžete pokochat dokonce dvacetiletou mrskačkou! Anebo ji můžete dát do půdy a nechat znovu obrůst. Opravdu z ní vyroste nový strom! Všimněte si, že v některých vesnicích, kde tuto tradici dodržují jsou velké vrby, které mají viditelně spletené kmeny jako původní pomlázka.

Vyrobte si pomlázku z osmi prutů z pohodlí domova

 Co budete potřebovat?

  • Osm prutů nejlépe z vrby, ale můžete zvolit i jinou ohebnou dřevinu
  • Nůžky a provázek anebo slabší proutky na obvázání konce
  • Bílou pentli

 

 

Jak na to?

  1. Nejprve si konce proutků, spodní, silnější část zarovnejte do roviny a svažte slabším proutkem anebo provázkem. Zkontrolujte pevnost uvázání, aby se rukojeť nerozjela, případně dotáhněte.
  2. Tento obvázaný konec si dejte proti sobě dolů anebo směrem nahoru, podle toho, jak se vám bude plést lépe. Mikin si dává obvázanou rukojeť nahoru a plete směrem dolů. Jak je libo.
  3. Rozdělte osm prutů na půlku, tedy čtyři do jedné ruky a čtyři do druhé.
  4. A teď přichází důležitá mantra, kterou budete opakovat pořád dokola! Vezměte krajní proutek z pravé ruky, prostrčte ho mezi druhým a třetím proutkem v levé ruce a vraťte ho zpátky do pravé ruky, ale dovnitř. Dostane se tak na první místo v pravé ruce. Totéž opakujte u krajního z levé ruky, mezi druhý a třetí proutek v pravé a zase dovnitř, tedy na pomyslné první místo mezi proutky v levé ruce. Názorná ukázka ve videu: 2:14 – 2:45
  5. Nezapomeňte, že se obě strany musí střídat a tyto kroky opakujte, dokud není pomlázka upletená až do konce. Ten obvázejte opět buď provázkem, nebo slabším proutkem. A nakonec uvažte bílou mašli.

         Pěkné koledování!


Video a fotografie: ivysilání Život na třetí ČT3 (9. 4., 9h)

Koledník ve videu: Milan Mikin Apel

Autorka textu: Kristýna Kolibová

Zdroj informací: rozhlas.cz, milujivelikonoce.cz, idnes.cz/hobby, vlasta.kafe.cz/tipy-navody

Podobné příspěvky