Červen ve znamení festivalů. Užijte si Freš Manéž a Dny čaje a keramiky

Dechberoucí vystoupení artistů z Česka i ze zahraničí a čajové umění s kvalitní keramikou. Druhý červnový týden vás čeká netradiční podívaná, kterou si budete moct vyzkoušet na vlastní kůži! Nenechte si ujít festival mladého cirkusu Freš Manéž 9.-12. června v lužáneckém pracovišti Legato v Kohoutovicích a Dny čaje a keramiky 11.-12. června v lužáneckém pracovišti Lidická v centru Brna. Na obou akcích jsou pro dospělé i děti připravené workshopy, představení a skvělé zážitky. 


Do Brna se sjíždí mladí cirkusoví nadšenci na festival Freš Manéž

Čtyři dny společných tréninků, her, cirkusových, hudebních a divadelních workshopů, představení, artisti na zemi i ve vzduchu. To je osmý ročník festivalu mladého cirkusu Freš Manéž, který se koná od 9. do 12. června v lužáneckém pracovišti Legato v Kohoutovicích a představuje jedinečný prostor pro mladé přívržence nového cirkusu.

Cílem festivalu Freš Manéž je sdílení a předávání cirkusových dovedností, zkušeností a zážitků, a to prostřednictvím společných aktivit a vystoupení i pro veřejnost. Své umění předvedou artisti z Brna z Cirkusu LeGrando, z dalších českých měst, ale také ze Slovenska, Německa a Estonska! V lužáneckém pracovišti Legato se na čtyřdenní akci očekává až šedesát cirkusových nadšenců, trenérů a pedagogů.

„Celý festival zahájíme pouličním happeningem, který bude zakončen představením estonského cirkusu Folie. Diváci se mohou těšit také na dvě profesionální vystoupení v podání mladých absolventů zahraničních cirkusových škol. Filip Zahradnický, absolvent The Academy of Modern Circus v Kodani, představí to nejlepší ze své tvorby v minisérii Collection. Duo Balancealots, což jsou absolventi Codarts Circus Arts v Rotterdamu, přiveze veselou pouliční show „Link The Click“. Prostor dostanou také experimentální čísla účastníků festivalu či mladá krev hostujícího Cirkusu LeGrando,“ zmínila letošní lákadla producentka festivalu Aneta Tesařová.

Tato v Česku ojedinělá platforma pro setkávání a trénink mladých cirkusáků vyvrcholí v sobotu v podvečer netradiční společnou site specific podívanou v přilehlých exteriérech. Na té se představí uskupení z Olomouce (Cascabel), Brna (LeGrando), Bratislavy (Cirkus Kus), Prahy (Cirqueon), Plzně (Žongléros), Stuttgartu (Circus Circuli, DE) a Tallinnu (Cirk Folie, EST). Akci pořádá od roku 2014 Cirkus LeGrando a i tentokrát se návštěvníci mohou těšit na dechberoucí přehlídku cirkusového umění s mezinárodním přesahem.

Více informací o festivalu Freš Manéž

Podrobný program najdete na webu, video z jednoho minulého ročníku na YouTube kanále a více pořadatelích festivalu se dozvíte na webu Cirkusu LeGrando

 

Lužánky se ponoří do světa čaje a keramiky

Čaj není pouze nápojem k zahnání žízně, ale dle čínské a japonské tradice je to především součást životní filozofie a klíč k dobré fyzické i psychické pohodě. Pohled do tradičního čajového umění, východní kultury a kvalitní (nejen čajové) keramiky nabízí už pošestnácté Středisko volného času Lužánky ve spolupráci s brněnskou Chajovnou. Akce s názvem Dny čaje a keramiky se uskuteční o víkendu 11. a 12. června v lužáneckém pracovišti Lidická.

Návštěvníci dvoudenní akce Dny čaje a keramiky mohou v Lužánkách vyzkoušet několik dílen a workshopů jako kaligrafii, točení na hrnčířském kruhu, tvorbu kokedam nebo úpravu bonsají. Malí i velcí zájemci zhlédnou netradiční vystoupení Divadla Kjógen, bojového umění nebo orientálních tanců. Bude možné se zúčastnit čajového obřadu a ochutnávky kvalitních čajů z Japonska, Číny, Indie a jiných tradičních oblastí. Zážitkem bude také setkání se samotnými tvůrci nebo dokonce mistry. 

„Kaligrafii povede zkušená lektorka Mayuko Hasebe. Účastníci si budou moct naglazovat a nechat vypálit misku starou japonskou technikou raku a také vyzkoušet zajímavou techniku dekorace koňskými žíněmi, zvanou horse raku. Misky si týž den odnesou. Těšit se můžete na ukázky ikebany, což je japonské umění aranžování květin. Nebude chybět výstava bonsají a poradna pro pěstitele zkušeného mistra Petra Hrona,“ popsala program organizátorka akce a lužánecká lektorka Ilona Kulíková. 

Součástí bude prodejní výstava čajového nádobí, keramiky a porcelánu. Budou vystaveny ukázky keramiky pálené v peci na dřevo a plynem, kdy při teplotě vyšší než 1 300 °C vznikají zajímavé glazury. Program bude obohacen o živou a reprodukovanou hudbu. O občerstvení se postará lužánecká kavárna L Caffé. Největší lužánecké pracoviště Lidická provoní čajová kultura v sobotu 11. června od 11 do 20 hodin, v neděli od 11 do 18 hodin. Vstupné bude oba dny 150 korun.

Více informací o akci Dny čaje a keramiky

Mrkněte na podrobný program na Facebookové události, více taky na webových stránkách.


Autorky textu: Kristýna Kolibová, Aneta Tesařová, Ilona Kulíková

Fotografie: Kateřina Rusňáková, archiv SVČ Lužánky

Podobné příspěvky