/

Anděl či stromeček? Záleží na vás, jaký vyrobíte vánoční dáreček

Těžší, křehký, žádný „měkkouš“ a jednoznačně od srdce. Vlastnoručně vyrobené dárky jsou kouzelnější, protože jsou jedinečné, originální a neopakovatelné. Zkuste zakouzlit s keramikou! Postup na anděla nebo stromeček zvládnou i menší děti nebo začátečníci. Mirka Dančákoválužáneckého pracoviště Lata ve video návodu ukáže krok za krokem. Z výsledku můžete mít dekoraci nebo poklop na svíčku! Nezapomeňte dílko vyfotit, poslat na soutezime@luzanky.cz a stát se DOBROdruhem.


Co budete potřebovat?

 • Papír nebo noviny
 • Izolepu
 • Keramickou hlínu
 • Váleček
 • 1 A4 tvrdého papíru
 • Tužku
 • Nůž nebo nůžky
 • Šlikr nebo si jej připravíte v rendlíku s keramickou hlínou a vodou
 • Štětec
 • Brčko, lze použít i tužku

Jak na to?

 1. Nejprve si připravíte formu z papíru či novin, pomocí pásky, a to ve tvaru kužele.
 2. Poté vyválíte keramickou hlínu, množství tak, abyste celý kužel obalili kolem dokola. Pro přesný výřez použijte šablonu z tvrdého papíru. Například jako ve videu 25 krát 26 centimetrů. Do okrajů vyškrábejte vidličkou čárky.
 3. Připravte si šlikr. Pokud nevíte jak, mrkněte na video od Majky Krajné z Lesné.
 4. Na vyškrabané okraje naneste šlikr po celé délce a slepte keramický kužel dokola. Pro jistotu vyrobte keramickou žížalu a spoj upevněte.

V této fázi se rozhodujete, jestli vznikne anděl nebo stromeček

 1. Tělo máte, teď hlavu v případě anděla, hvězdu v případě stromečku. Další postup bude už na anděla. Vyválejte z hlíny kuličku a šlikrem ji připevněte na horní, užší část kuželu. Žížalkou opět upevněte spoj.
 2. Zbývá doladit křídla, vlásky, oči, pusu. Tp vše si vyrobíte pomocí hlíny a připevníte vždy šlikrem, s pojistkou. Ano, bude to opět háďátko! Obličej můžete vymalovat tužkou nebo špejlí.
 3. Jak dozdobit? Na křídla můžete opět použít vidličku a na tělo vystřihnuté brčko, které do „sukýnky“ udělají zajímavá kolečka, anebo rovnou ďolíky, aby jimi mohlo procházet světlo ze svíčky. A barvy? Ty jsou na vás. Doporučujeme zvýraznit vlásky a spodní část sukýnky.
 4. A je to! Přikryté igelitem to necháte zavadnout do druhého dne. Až keramika ztvrdne, papír vytáhnete. Kdyby to nešlo, v peci stejně shoří.

Ať vaše originální dekorace nebo poklop na svíčku udělá radost obdarované či obdarovanému a také vám při tvoření!

Kde najdete další tvořivou inspiraci z keramiky? Na YouTube kanálu s modelováním od Majky Krajné z lužáneckého pracoviště Lesná. Vyrobte si třeba králíčka, misku nebo hrnek. Ať vám to jde!


Autorka videa fotografie: Miroslava Dančáková

Autorka textu: Kristýna Kolibová

Podobné příspěvky