Na zelený čtvrtek si vychutnejte špenát s jarními bylinkami
Mladé kopřivy nebo medvědí česnek jsme zvyklí používat v kuchyni poměrně často, ale víte, že výborně chutná také bršlice kozí noha nebo popenec? Tyto rostlinky, které jsou pro zahrádkáře plevelem, mají opravdu skvělé aroma a také spoustu vitamínů a minerálních látek. Špenát na zelený čtvrtek můžete vyšperkovat také mladými lístky smetánky lékařské nebo řebříčku. A jak na to?
Medvědí česnek
V ideálním případě prozkoumejte zákoutí vlastní zahrady, kde se vždycky nějaké bylinkové poklady najdou. Anebo vyrazte do přírody, daleko od automobilového provozu a od notoricky známých cest, kde chodí hodně lidí, často i s pejsky.
Nejbohatší bývají příkopy, tam často roste bršlice a kopřiva, prosluněné meze, kde roste popenec a řebříček. Smetánku a sedmikrásky nasbírejte
Řebříček
na louce a medvědí česnek si buď kupte, nebo zkuste štěstí v lese. Z rostlinek, které mají květy, můžete použít listy i květy. Jen u smetánky květy raději ne, jsou dost hořké.
U všech rostlinek, které nasbíráte, odstraňte stonky, protože se většinou nerozmixují. Před použitím je propláchněte v cedníku vodou.
Co budete potřebovat?
2 balíčky mraženého listového špenátu (2 x 400 g)
2 hrsti bylinkových lístků a květů, poměrově nejvíce kopřiv a bršlice,
Bršlice
ostatní bylinky v menším množství, dodají špenátu aroma a pikantnější chuť
1 cibule
lžíce oleje
3 stroužky česneku (v případě, že nemáme česnek medvědí)
sůl
plátek másla a rovná lžíce hladké mouky na jíšku
Jak na to?
Špenát rozmrazte a slijte z něj přebytečnou vodu.
Jitrocel
Na oleji osmahněte jemně nakrájenou cibuli. Přidejte špenát, česnek, nasekané bylinky, osolte a vše společně pět minut poduste.
Připravte si jíšku. Pak ji vložte do špenátu, promíchejte a nechejte minutku probublat.
Poté směs promixujte.
Podávejte s vejcem nebo s masem a s bramborami.
Tip: Tento špenát se výborně hodí také jako náplň do sýrových palačinek a do slaného závinu z listového těsta.
Autorka textu i fotografií: Jolana Breitenbacherová
Od Obláčku pro rodiče s dětmi na Lysce, přes letní tábory, keramiku, tvoření a vzdušnou akrobacii v Cirkusu LeGrando, až k lektorování. Lucka Dvořáková s oblibou říká, že se v lužáneckém pracovišti Lyska narodila. Stát se později v době dospívání lektorkou i v Legatu byl pro ni ideální způsob, jak zůstat v oblíbeném prostředí a kolektivu co nejdéle. Dnes studentka oboru Sociální pedagogika a volný čas na Masarykově univerzitě tvoří nedílnou součást obou pracovišť. Kolegové i kolegyně jsou rádi, že ji mají! A je to vzájemné.
Do nového školního roku vkročily Lužánky, nejstarší a největší volnočasové středisko v České republice, v novém kabátě. Po čtvrt století se podařilo změnit lužánecké logo, Lužánky změnily také celkový grafický vizuální styl a spustily nový web.
První středa v měsíci po poledni? To na Spotify znamená jediné, je tu další díl podcastu Lužánecká čtvrthodinka. Tentokrát se dozvíte o multitalentovaném umělci, akrobatovi, lektorovi a školníkovi v jedné osobě, s jehož malbami se můžete potkat na několika místech brněnských Kohoutovic. Představujeme Tadeáše Plcha alias Datla z lužáneckého pracoviště Legato a z Cirkusu LeGrando. Přijměte pozvání k poslechu, součástí je opět i přehled lužáneckých akcí v tomto měsíci.
Akci Den žonglování v Brně pořádá už posedmnácté Cirkus LeGrando a lužánecké pracoviště Legato v Kohoutovicích, a to v návaznosti na celosvětově uznávaný svátek žonglování. Zájemci se mohou těšit na workshopy, soutěže a nově také burzu žonglovátek. Odpoledne, kdy všechno lítá, se uskuteční v neděli 26. května 2019 v Legatu.
Na konci 60. let se začala scházet skupinka asi osmi nadšených hudebníků v tehdejším lužáneckém sklípku Ornis. V současnosti už musí čtyřiadvacet muzikantů zkoušet ve velkém lužáneckém sále a pyšní se titulem největší moravský big band. Letos Jazz archiv Brno slaví 60. výročí a zve všechny příznivce veselého tanečního stylu 20. a 30. let na legendární swingový ples tuto sobotu 2. února do SVČ Lužánky na Lidické!
Výukové programy vytvářené ve spolupráci s učiteli a žáky, reflektující jejich potřeby a přání. Díky evropskému projektu Za hranice školy budou Lužánky program připravovat pro školy přímo na míru již od září 2018.