Ukliďme Česko: Pionýři ze „Zeesky“ se vydali po stopách předků
Připravit rukavice, pytle na odpadky a spojit užitečné s příjemným – úklid přírody s poznáváním historie táborníků. Děti a vedoucí ze Zeměpisné společnosti, která patří ke Středisku volného času Lužánky, se i letos zapojili do akce Ukliďme Česko. A tentokrát si vybrali Prudkou u Doubravníka na Vysočině, protože právě tam jejich předchůdci absolvovali první letní tábor – Letní expedici v roce 1953.
Akce Ukliďme Česko se uskutečnila 6. dubna a členové Zeměpisné společnosti takzvané „Zeesky“ uklízeli okolí řeky Svratky, trasu z Nedvědice, přes Černvír k Doubravníku. „Úklidem přírody se děti snažíme vést k odpovědnosti. Letos jsme vybrali místo, ke kterému máme historickou vazbu, tedy první tábořiště naší pionýrské skupiny. Při této příležitosti jsme také navštívili hrob našeho zakladatele Ivana Šráčka v Černvíru,“ uvedla instruktorka Anna Stratilová, která akci v oddíle organizovala. V červenci roku 1953 se skupina dětí z dnešního Střediska volného času Lužánky vydala pod vedením tehdy devatenáctiletého Ivana Šráčka na letní tábor zkoumat okolí Svratky.
Hrnec, botu, židli nebo koště. I to našli pionýři ze „Zeesky“ při úklidu přírody
V předchozích letech uklízeli děti a instruktoři například Moravský kras či Podkomorské lesy v okolí Brněnské přehrady. „Na této akci mě baví, že vždycky najdeme různé věci, se kterými se dá ještě chvíli hrát. Ale pak nám je vedoucí seberou a musíme je hodit do koše,“ vzpomíná na minulé uklízení přírody osmiletá Natálka.
Tábornické oddíly Zeměpisné společnosti tvoří děti od 1. do 9. třídy pod vedením zkušených instruktorů a vedoucích, kteří je učí různé turistické a tábornické dovednosti. „Rozdělat oheň, postavit stan nebo uvařit dobré jídlo, vás ve škole nenaučí. Přesto jsou to důležité věci, které se v životě hodí. Navíc se snažíme trávit maximum času v přírodě, což je zvlášť v dnešní době velmi důležité,“ dodává vedoucí 3. oddílu Barbora Klimentová.
Autor textu: Ing. Martin Vašek
Fotografie: Zeměpisná společnost