/

Video: Jaké zobání je pro ptáčky v zimě vhodné a jak jej připravit

„Bude zima, bude mráz, kam se ptáčku, kam schováš?“ Brno pokryla sněhová nadílka a další dny bude přituhovat. Chtěli byste pomoct ptáčkům, aby zimu v pořádku přečkali? Mirka Dančáková z lužáneckého pracoviště Lata pro vás připravila skvělý recept na „bonbóny“, které opeřenci sezobou raz dva. Postup je jednoduchý. Mrkněte na video.


Než se pustíte do přípravy, pečlivě nastudujte, jaká semínka a ořechy jsou pro ptáčky vhodné. V krmítku nebo třeba v lojových kuličkách by nemělo být nic, co ptáčci nenajdou ve volné přírodě. V žádném případě byste tedy neměli podávat zbytky jídel, pečivo a slané dobroty, které lidem chutnají, ale ptáčkům mohou vážně uškodit.  

Nejvhodnější potravou pro přikrmování jsou podle odborníků z Moravského ornitologického spolku semínka slunečnice a drcené vlašské ořechy. Můžete přidat semena máku, řepky, prosa, loupaného ovsa a pšenice, ale jen v menší míře.

Pokud byste chtěli poradit, jaké druhy ptáčků navštěvují vaše krmítko nebo létají ve vašem okolí, vyfoťte je a pošlete do Moravského ornitologického spolku v Přerově na e-mail mosprerov@seznam.cz. Ornitologové vám rádi pomohou.

Co budete potřebovat?

 • Semínka pro ptáčky
 • Rostlinný ztužený tuk
 • Formičku nejlépe z gumy, aby se vám „bonbóny“ co nejlépe vyndávaly
 • Rendlík
 • Nůžky
 • Provázek

Jak na to?

 1. Nasypejte krmení pro ptáčky do formiček.
 2. Nastříhejte si provázky podle počtu formiček, aby byly aspoň dvacet centimetrů dlouhé. A připravte si je do každé vysypané formičky, aby delší část visela ven.
 3. Rozpusťte si na sporáku v rendlíku tuk a zalijte krmení ve formičkách.
 4. Poté nechte ztuhnout na balkóně nebo v ledničce a vyklepněte z formy.
 5. Dobrůtku zavěste na strom nebo na balkón a pak už jen pozorujte, jak si strávníci pochutnávají!

Video: Zobání od svaté Kateřiny

Tip, jak si postavit krmítko

Krok za krokem, jak si vyrobit ptačí budku, popsali Martina Altrichterová z lužáneckého pracoviště Linka a Mirka Dančáková z Laty ve dvou pořadech České televize. Podívejte se na záznamy v ivysílání. 

ČT3 Život na třetí – Výroba ptačí budky

ČT2 Dobré ráno – Jak se staví ptačí budka: 1. část / 2. část / 3. část


Autorka videa: Miroslava Dančáková

Autorka textu: Kristýna Kolibová

Fotografie: Pixabay.com

Zdroj: Ekolist.cz – Co sypat ptáčkům do krmítek? Nejlepší jsou slunečnice a vlašské ořechy 

Podobné příspěvky