/

Video: Jaké zobání je pro ptáčky v zimě vhodné a jak jej připravit

„Bude zima, bude mráz, kam se ptáčku, kam schováš?“ Brno pokryla sněhová nadílka a další dny bude přituhovat. Chtěli byste pomoct ptáčkům, aby zimu v pořádku přečkali? Mirka Dančákoválužáneckého pracoviště Lata pro vás připravila skvělý recept na „bonbóny“, které opeřenci sezobou raz dva. Postup je jednoduchý. Mrkněte na video.


Než se pustíte do přípravy, pečlivě nastudujte, jaká semínka a ořechy jsou pro ptáčky vhodné. V krmítku nebo třeba v lojových kuličkách by nemělo být nic, co ptáčci nenajdou ve volné přírodě. V žádném případě byste tedy neměli podávat zbytky jídel, pečivo a slané dobroty, které lidem chutnají, ale ptáčkům mohou vážně uškodit.  

Nejvhodnější potravou pro přikrmování jsou podle odborníků z Moravského ornitologického spolku semínka slunečnice a drcené vlašské ořechy. Můžete přidat semena máku, řepky, prosa, loupaného ovsa a pšenice, ale jen v menší míře.

Pokud byste chtěli poradit, jaké druhy ptáčků navštěvují vaše krmítko nebo létají ve vašem okolí, vyfoťte je a pošlete do Moravského ornitologického spolku v Přerově na e-mail mosprerov@seznam.cz. Ornitologové vám rádi pomohou.

Co budete potřebovat?

 • Semínka pro ptáčky
 • Rostlinný ztužený tuk
 • Formičku nejlépe z gumy, aby se vám „bonbóny“ co nejlépe vyndávaly
 • Rendlík
 • Nůžky
 • Provázek

Jak na to?

 1. Nasypejte krmení pro ptáčky do formiček.
 2. Nastříhejte si provázky podle počtu formiček, aby byly aspoň dvacet centimetrů dlouhé. A připravte si je do každé vysypané formičky, aby delší část visela ven.
 3. Rozpusťte si na sporáku v rendlíku tuk a zalijte krmení ve formičkách.
 4. Poté nechte ztuhnout na balkóně nebo v ledničce a vyklepněte z formy.
 5. Dobrůtku zavěste na strom nebo na balkón a pak už jen pozorujte, jak si strávníci pochutnávají!

Video: Zobání od svaté Kateřiny

Tip, jak si postavit krmítko

Krok za krokem, jak si vyrobit ptačí budku, popsali Martina Altrichteroválužáneckého pracoviště LinkaMirka DančákováLaty ve dvou pořadech České televize. Podívejte se na záznamy v ivysílání. 

ČT3 Život na třetí – Výroba ptačí budky

ČT2 Dobré ráno – Jak se staví ptačí budka: 1. část / 2. část / 3. část


Autorka videa: Miroslava Dančáková

Autorka textu: Kristýna Kolibová

Fotografie: Pixabay.com

Zdroj: Ekolist.cz – Co sypat ptáčkům do krmítek? Nejlepší jsou slunečnice a vlašské ořechy 

Podobné příspěvky