/

Hry potmě, při kterých procvičíte všechny smysly

Měsíc bez školy, bez kultury, sportu a jiné zábavy. Žádná katastrofa! Inspirujte se našimi tipy a využijte každé volné chvíle, kterou můžete trávit pohromadě. Existuje spousta her, které vás nejen stmelí, ale rozvíjí také slovní zásobu, smysly jako hmat nebo sluch a nepotřebujete ani žádné zvláštní herní pomůcky. Další tip ze série her pro celou rodinu jsme vybrali pro ty, kteří chtějí zažít legraci a nejsou strašpytlové!


Takže honem zhasnout anebo šátek na oči! „Hry potmě“ jsou oblíbené u dětí i dospělých. A to nejlepší je, že všechny potřebné věci najdete u sebe doma! Svolejte rodinu a připravte pro ně zábavu, kterou budou chtít zopakovat.

Poznávejte domácnost podle vůní, chutí, zvuků i tvarů

Tuhle hru si zamilujete! Připravte si kořenky všeho druhu, vonné svíčky nebo olejíčky, cokoli můžete poznat podle vůně. Nakoukněte do ledničky, spíže a nachystejte prvotřídní ochutnávku. A poznávačka může začít!

Jak procvičit hmat? Jednoduše. Zamyslete se, jaké méně obvyklé předměty máte doma. Uvidíte, jak je těžké uhádnout některé předměty podle hmatu, kolem kterých možná i denně chodíte, a už ani nevnímáte, že v bytě či domě jsou.

Asi nejtěžší a zároveň nejzábavnější je poznávání věcí podle zvuku. Umíte si představit třeba zvuk vysouvacího metru, jak chrastí pepřenka nebo jaký zvuk vydává zapínání a vypínání lampičky? S otevřenýma očima tyto zvuky bereme automaticky, ale jakmile „oslepnete“, začnete je vnímat úplně jinak. Přejeme hodně zábavy a nových poznatků!

Tip: Pro nejmenší jsou vhodné spíš zvuky zvířátek. Pro starší děti si zase můžete připravit zvuky domácích spotřebičů, což má i výchovný rozměr. „Děti, kdy naposledy jste slyšely zvuk vysavače?“

Ukázka: Jak šlo poznávání předmětů po čichu, hmatu a sluchu moderátorovi v pořadu Dobré ráno České televize, kde bylo SVČ Lužánky hostem? Podívejte se na pětiminutový záznam

 

Procvičte si paměť

Hra, kterou můžete a nemusíte hrát se zavázanýma očima. Dejte na stůl věci různých barev, tvarů a využití. Hráč má chvíli na to, aby si je prohlédnul – v případě varianty bez šátku, anebo ohmatal – pokud má zavřené oči. Poté se otočí nebo jde za dveře. Ostatní schovají některou z věcí nebo změní umístění. Hráč pak musí uhádnout, co se změnilo. Zbystříte tak svou pozornost a soustředěnost!

Tip: Další varianta je ještě jednodušší na přípravu a prověří, jak dobře znáte váš byt či dům. Herní prostor je třeba celá vaše místnost. Hráč má za úkol poznat, co se v pokoji změnilo nebo jaká věc tam nepatří.

 

Hmat ještě trochu jinak

Poznáte hodnotu mincí podle tvaru? Dokážete podle hmatu rozeznat různé měny? Zahrajte si na Skrblíka a vyzkoušejte to v další variantě poznávání podle hmatu. A příště už budete moct v peněžence lovit drobné poslepu.

Tip: Hru můžete využít i prakticky. Potřebujete roztřídit ponožky z hromady po vyprání, knoflíky ze šití nebo hrách smíchaný s čočkou? J Zahrajte si na Popelku nebo dětem stopujte čas a uvidíte, s jakou radostí vám budou pomáhat.

 

Malíři a malířky, šátek na oči a předveďte se

Namalovat sluníčko, auto nebo duhu umí každé malé dítě. Ale co když máte zavřené oči? To je teprve legrace! Na oči šátek, do ruky tužku, papír a ukažte, jaký umělec ve vás dřímá.

 

Tip: Výsledné kresby, které vzniknou potmě, pověste na šňůru kolíky a udělejte si výstavu. Schválně, jestli poznáte, co byl námět malíře či malířky, anebo vzniklo spíš abstraktní dílo?

Ukázka: Co dostal za úkol namalovat poslepu moderátor v pořadu Dobrého rána České televize a jak se mu to povedlo? Podívejte se na pětiminutový záznam

 

Hry, které rozvíjí fantazii a slovní zásobu

Většina z nás slovní hry dobře zná, baví malé i velké a není k nim potřeba žádná pomůcka. Stačí si jen vybrat náročnost, téma a hodiny přemýšlení, tipování a hádání můžou začít. Kdy naposledy jste hráli třeba „slovní fotbal“, „hádej, kdo jsem“ nebo takzvané „město, zvíře, věc“? Podrobně popsané slovní hry najdete v článku Pět her, kdy se vám pusa nezastaví


Autorka: Kristýna Kolibová

Fotografie: Pořad Dobré ráno České televize, Pixabay.com

Podobné příspěvky