/

Soutěž v panáčkování nebo útěku z tašky. V Lužánkách se opět koná Mezinárodní výstava fretek

Jediná domestikovaná kunovitá šelma, která by ve volné přírodě uhynula hladem. Denně spí čtrnáct až osmnáct hodin a dožívá se šesti až deseti let. Další zajímavosti o fretkách se dozvíte přímo od chovatelů na Mezinárodní výstavě v Lužánkách na Lidické v sobotu 19. ledna od 10 do 17 hodin. V čem jsou fretky výjimečné, co získají vítězové soutěží a jestli si budete moct tahle hravá zvířátka pohladit, nejen na to odpovídala organizátorka výstavy a místopředsedkyně Společnosti pro výstavy fretek v Brně Barbora Leicherová.


Jaký je program výstavy fretek?

Jádrem výstavy, okolo kterého se nabalují další doprovodné aktivity, je posuzování fretek odbornou porotou. Návštěvníci se tak mohou podívat, co všechno a jakým způsobem se na zvířátku hodnotí. Během dne budou také probíhat soutěže, v nichž se ověřuje šikovnost, hbitost a rychlost fretek. Patří mezi ně například agility, panáčkování nebo útěk z tašky. Pro chovatele i návštěvníky bude dále k dispozici dobročinná tombola s okamžitými výhrami, jejíž výtěžek bude věnován na Útulek pro fretky Klubko, obchůdky a občerstvení, které zajišťuje brněnská kočičí kavárna Envi. Na výstavě bude zvířátka fotit profesionální fotograf  David Špidlen, jehož fotky fretek jsou mezi jejich chovateli vyhlášené.

Výstava je mezinárodní, mohou se návštěvníci těšit i na zahraniční návštěvu?

Výstava je mezinárodní skutečně na všech rovinách. Jeden z posuzovatelů přijede ze Slovenska, dorazí i chovatelé a prodejci z Maďarska a vystavované fretky pocházejí nejen z celé Evropy, ale také z Ruska.

Pro koho je výstava určená?

Naším cílem je především stmelování komunity osob s vášní pro tyto úžasné tvory. Výstava je určena všem, kteří chtějí poznat nové přátele, pochlubit se svými miláčky, něco nového se dozvědět a především si užít příjemný den. Na výstavu doporučujeme dojít každému, kdo uvažuje o pořízení fretky, aby získal relevantní informace, navázal kontakty se seriózními chovateli a seznámil se se všemi aspekty chovu.

Kde budou fretky během výstavy uložené – v klecích, přepravkách nebo volně na vodítku? 

Fretky budou v průběhu výstavy umístěny v přepravkách, klokankách a ohrádkách. Jejich majitelé je však nechávají často i prozkoumat prostory sálu na vodítku. Velice záleží na nátuře fretky a jejího majitele.

Budou si moct návštěvníci fretky pohladit?

Majitelé fretek jsou na své miláčky velice hrdí a rádi se s nimi chlubí. Po předchozí domluvě s majitelem si návštěvníci jistě budou moci fretku pohladit a případně i pochovat. Ne každá fretka je ovšem přátelská vůči neznámým lidem, proto je lepší se vždy nejprve dovolit chovatele.

Součástí výstavy je i soutěž. Jak se fretky hodnotí a co získávají vítězové jednotlivých kategorií?

Součástí výstavy je soutěž krásy, v průběhu které je každá fretka ohodnocena jak po fyzické, tak i po charakterové stránce dle jasně stanovených kritérií. Vítězové každé z jedenácti kategorií budou odměněni diplomem, trofejí a dárky pro vítěze i jeho majitele v podobě dobrot, hraček, pelíšku nebo knihy. Z vítězů jednotlivých kategorií bude na závěr vybrána všemi posuzovateli nejkrásnější fretka výstavy.

V čem jsou fretky výjimečné, proč mají všichni vystavovatelé „diagnózu – milující fretky“, jak píšete na Facebooku?

Fretka je velice kontaktní, hravé a zvídavé zvířátko. Zároveň je ale také svéhlavá a tvrdohlavá a zkouší hranice, co si ještě může dovolit. Je třeba jí přizpůsobit obývané prostory a každý den se jí věnovat, nechat jí proběhnout a hrát si s ní. Při správné péči jde o skvělého parťáka, s nímž se nebudete nikdy nudit. V opačném případě začne hryzat a být nečistotná. Mnoho lidí péči o fretku podcení a zvíře pak následně v lepším případě končí v útulku, v horším na ulici. Na to, abyste fretky chovali, musíte být proto tak trochu „na hlavu“. Rozhodně se nejedná o zvířátko vhodné pro každého.

Na co byste ještě nalákala návštěvníky?

Nalákala bych je v první řadě na samotné fretečky, které se tu sejdou v opravdu různorodé směsici barev a velikostí. Dále na fajn lidi, kteří těmito zvířátky doslova žijí, a na spoustu krásných věcí určených pro fretky v tamních obchůdcích. Nebude chybět ani skvělá káva a něco dobrého na zub.


Autorka: Kristýna Kolibová

Fotografie: Mezinároní výstava fretek 2019

Podobné příspěvky