Přijďte v masce pro masopustní odměnu do šesti lužáneckých pracovišť
Masopust v Brně bude! Na šesti lužáneckých pracovištích dostanou rodiny s dětmi, které přijdou v úterý 16. února v kostýmech a maskách, sladkou i tradiční masopustní odměnu. A jaký kostým si vyrobit? Neměla by chybět rouška, tak zkuste třeba tygří. Video návod pro vás připravila Marie Krajná z lužáneckého pracoviště Lesná. Ať vás tvoření baví a těšíme se v úterý od 15 do 18 hodin!
Kdy je masopustní období a jaké zvyky se s ním pojí?
Klasické masopustní období trvalo tři dny před popeleční středou. Začínalo masopustní nedělí, kdy se rodina sešla k bohatému obědu, pak se všichni chystali k muzice. Také pondělí bývalo ve znamení tance, zábavy a veselí.
Vyvrcholením masopustního veselí bylo úterý. Přijďte se veselit s námi!
Lidé v maskách obcházeli jednotlivá stavení a prováděli různé taškařice. V žádném domě nechybělo malé pohoštění. Mezi nejčastější masky patřili: medvěd (s medvědářem), kůň, kozel, kominík, bába s nůší a mnoho dalších. Toto veselí všude končilo přesně o půlnoci. Ponocný zatroubil na roh a lidé byli vyzvání, aby se rozešli do svých domovů. Začala totiž popeleční středa a s ní přísný předvelikonoční půst.
Kde to máte nejblíž k odměně? Stavte se v kostýmu v úterý od 15 do 18 hodin
- Lány – Lány 3, Brno-Bohunice
- Lata – Plovdivská 8, Brno-Žabovřesky
- Legato – Stamicova 7, Brno-Kohoutovice
- Lesná – Milénova 13, Brno-sever
- Lidická – Lidická 50, Brno-střed
- Louka – Bzenecká 23, Brno-Vinohrady
Důležitá je příprava aneb jak se z roušky stal tygr
Co budete potřebovat?
Jak na to?
- Obkreslete si respirátor nebo roušku na papír.
- Zvolte zvířátko, ve které budete roušku proměňovat třeba tygra, kočičku, medvídka, fantazii se meze nekladou. Další inspirace zde.
- Začněte kreslit „obličej“ zvířete, můžete zjednodušovat, jde o vystihnutí hlavních rysů. Zvýrazněte hlavní linie a vybarvěte je.
- Přiložte respirátor k půlce obrázku a překreslete hlavní linie, to opakujete na druhé straně respirátoru. Překreslujte rovnou fixem a podle hlavních linií.
- Vybarvěte a nechte chvíli uschnout. Pokud zvolíte látkovou roušku, můžete části přišít z barevně odlišné látky. Můžete svého tygra dozdobit čepicí v tygřích barvách, starým pruhovaným trikem přes bundu apod.
- Můžete nasadit a hurá máme tu zvířátko. Krásný masopust!
Autorka videa, návodu a fotografií: Marie Krajná
Text: Kristýna Kolibová