Lužánky se ponoří do světa čaje a keramiky – akce již proběhla

Čaj není pouze nápojem k zahnání žízně, ale dle čínské a japonské tradice je to především součást životní filozofie a klíč k dobré fyzické i psychické pohodě. Pohled do tradičního čajového umění a keramiky nabízí jako každý rok i letos Středisko volného času Lužánky ve spolupráci s brněnskou Chajovnou. Dvanáctý ročník akce s názvem Dny čaje a keramiky se uskuteční v sobotu a v neděli 4. a 5. června 2016.

Letos se milovníci čaje, keramiky a východní kultury potkají na terase Střediska volného času Lužánky 4. a 5. června na dvanáctém ročníku Dnů čaje a keramiky, které připravuje SVČ Lužánky již tradičně ve spolupráci s brněnskou Chajovnou. „Na své si přijdou opravdu všechny smysly. Chuť – návštěvníci můžou ochutnat čaje z letošních sklizní, dovezených speciálně pro tuto akci a občerstvit se výborným jídlem. Zrak – bude připravena výstava kvalitní keramiky renomovaných keramiků i bonsaje Petra Hrona. Sluch – celou akci provází zajímavá hudba. Hmat – návštěvníci si můžou vyzkoušet točení na hrnčířském kruhu pod odborným vedením hrnčíře. Čich – Jana Böhm Koshu z Vídně bude předvádět aranžování ikebany, což je japonské umění aranžování květin. Nově si můžete vyzkoušet vytvoření vlastní kokedamy – japonská technika sázení rostlin do závěsné koule ze zeminy, obalené mechem. A všechny smysly bude hýčkat ukázka čajového obřadu v čajovém altánu,“ vyjmenovává organizátorka akce Ilona Kulíková.

Je libo čaj černý, zelený, fermentovaný, nebo polofermentovaný? Z Číny, Japonska, nebo Indie?

Návštěvníci se mohou těšit na ochutnávku černých, zelených i polofermentovaných čajů z Japonska, Číny, Indie a jiných tradičních oblastí, proběhne i ukázka přípravy dobrého čaje. Čaje doplní občerstvení, které připraví kuchař působící v brněnské top restauraci zaměřené na asijskou kuchyni a sushi. Součástí bude také výstava čajového nádobí, keramiky a porcelánu od renomovaných keramiků, přímo na místě bude probíhat výpal keramických čajových misek technikou raku, což je starý japonský způsob pálení čajové keramiky s následnou redukcí v pilinách. Novinkou je ukázka pálení keramiky plynem. Budou zde také vystaveny ukázky keramiky pálené v peci na dřevo a plynem, kdy při teplotě vyšší než 1300° C vznikají zajímavé glazury. Specializovaná firma vytvoří pro akci kamennou kompozici, kterou návštěvníci najdou v Galerii Lužánky. Program obohatí živá i reprodukovaná hudba, vystoupení orientálních tanečnic a ukázky relaxačního a bojového umění.


Text: Anna Petrželková, Ilona Kulíková; Fotografie: Archiv Ilony Kulíkové

Kontakt: Ilona Kulíková, kulikova@luzanky.cz, tel. 549 524 120

Podobné příspěvky