Vyrobte si zdravý domácí deodorant

Se začátkem prázdnin přinášíme další recept z rubriky Tvoření, tentokrát na domácí zdravý deodorant, který se vám v letních měsících jistě bude hodit. Výhodou je, že neucpává póry a neobsahuje žádné parabeny ani jiné škodlivé látky. 

Výroba tohoto domácího deodorantu vám nezabere víc jak deset minut a náklady na něj jsou opravdu minimální. Přitom vám prokáže obrovskou službu… a to nejen v letních dnech. Deodorant z kamence rozkládá bakteriální pachy a současně neucpává póry, takže může pot z těla odcházet.

Tento deodorant nebrání termoregulaci organismu, nazadržuje odpadní látky v těle, nedělá skvrny na oblečení ani na kůži, nebyly prokázány vedlejší a negativní účinky ani po dlouhodobém používání, je vhodný pro vegany i vegeratiány a vydrží působit celý den! Můžete ho použít jak pod paži, tak i třeba do bot.

Co budeme potřebovat?
  • Kamenec draselný – dá se koupit buď ve formě krystalu, nebo rozemletý na prášek. Koupíte jej ve specializovaných prodejnách s potřebami pro výrobu kosmetiky. Ve formě krystalu jej seženete i například ve větší drogerii. Při výběru dbejte na to, aby byl kamenec přírodní, ne syntetický!
  • Vodu
  • Éterický olej – doporučuji levanduli, která je antibakteriální, takže kromě toho, že krásně voní, udělá v deodorantu i dobrou službu. Využít můžete i jakýkoli jiný éterický olejíček vhodný pro kontakt s kůží (bývá uvedeno u každého druhu). Pro výrobky používané v letních měsících se nedoporučují fotosenzitivní éterické oleje, jako například citrusové vůně a bergamot.
  • Lahvičku s rozprašovačem – seženete ve specializovaném e-shopu s potřebami pro výrobu domácí kosmetiky.
Jak postupovat?

Dejte vařit vodu. Než se voda uvaří, nadrťte si kamenec. Kdo má kamenec v prášku, ušetří si práci. Nadrcený kamenec smíchejte s horkou vodou (doporučuji v poměru 30 ml vody na 1 čajovou lžičku kamence). Roztok nechte vychladnout a následně přidejte éterický olej. Množství oleje záleží na vás, avšak dbejte na to, aby vůně nebyla příliš silná a nepřebíjela se tak s parfémem. Hotový roztok naplňte do lahviček s rozprašovačem.

Na co si dát pozor?

Může se stát, že kamenec v rozprašovači vykrystalizuje a drobné krystalky ucpou mechanismus. V tom případě rozprašovač odšroubujte a na chvíli namočte do čisté vody. Potom párkrát prostříkněte vodou, aby se krystaly uvolnily a můžete opět vrátit do lahvičky s deodorantem.

Z vlastních zkušeností vím, že deodorant vydrží několik měsíců. Doporučuji ale dělat si menší dávky (30-50 ml) čerstvého roztoku, které vypotřebujete do dvou měsíců.

Co je to vlastně kamenec? A k čemu všemu je dobrý?
Kamenec draselný
Kamenec draselný

Kamenec draselný je přírodní minerál soli, který se těží v krystalech v přírodních lomech. Naši dědečkové ho používali na účinné zastavení krvácení v případě říznutí při holení. Výborně funguje proti pocení, proti spálení sluncem, při podráždění kůže, říznutí, popálení teplem a bodnutí hmyzem. Vydrží až 24 mesíců.


Text a fotografie: Anna Potůčková z lužáneckého Rukodělného ateliéru

Podobné příspěvky