Výstava projektu Jedno světlo znovu ožije – akce již proběhla

Ojedinělá a netypická výstava velkoformátových fotografií a kachlí Jedno světlo s tématikou mentálně postižených osob po letech znovu ožije. Autorem fotografií je známý fotograf Jindřich Štreit, který nedávno oslavil kulaté narozeniny. Na vernisáži 16. 9. zahraje také herec Jan Budař spolu s Romanem Jedličkou.

Projekt Jedno světlo vznikl ve Středisku volného času Lužánky v roce 2011 a jeho výsledkem byla společná prezentace velkoformátových fotografií známého fotografa Jindřicha Štreita s tématikou mentálně postižených osob a keramických kachlů, vytvořených lidmi s mentálním postižením. První prezentace projektu Jedno světlo byla v Galerii Lužánky, tentokrát je projekt vystaven v budově Kanceláře veřejného ochránce práv na Údolní v Brně. „Vernisáž proběhne 16. 9. v 18 hodin za přítomnosti samotného Jindřicha Štreita, autorů kachlů a patrona projektu Jana Budaře, který společně s Romanem Jedličkou zahraje na kytaru pár písniček. Zároveň to bude příležitost k blahopřání panu Štreitovi k jeho kulatým narozeninám,“ popisuje vernisáž její organizátorka Ilona Kulíková.

Jedno světlo je unikátní projekt od samého počátku – fotografie i kachle byly postupně vystavovány na různých místech České republiky, v kostele Nejsvětějšího Salvátora například výstavu uvedl Mons. Tomáš Halík. „Krásné bylo, že na každém místě, ať už na vysoké škole, v muzeu, v kostele nebo v konventu, došlo k přirozenému prolomení bariér mezi „zdravými“ a mentálně handicapovanými lidmi. A o to realizátorům i účastníkům projektu právě jde,“ doplňuje Kulíková.

Výstava v budově Kanceláře veřejného ochránce práv potrvá od 6.9. do 29.9.2016, patronem projektu je herec Jan Budař a záštitu nad projektem převzal starosta městské části Brno-střed Martin Landa. Vernisáž se koná za podpory Městské části Brno-střed. Více informací se zájemci dozvědí na facebookových stránkách akce.


plakat-a5mm


Text: Ilona Kulíková, Anna Petrželková

Plakát a fotografie: Archiv výstavy Jedno světlo

Podobné příspěvky