/

Prozkoumejte okolí s lesní pokladničkou

Při hledání lesních pokladů budete s dětmi v přírodě pozornější a vnímavější, přiučíte se něčemu novému a rozhodně vás bude procházka lesem, parkem nebo zahradou bavit víc než dřív! Jak si zábavnou hru vyrobit? Rychle a jednoduše. Vše potřebné máte určitě doma. Dejte se do tvoření pokladničky podle návodu Veroniky Srbecké z lužáneckého pracoviště Linka a hurá ven za poklady!


Co budete potřebovat?

  • krabičku od vajíček
  • fixy nebo pastelky
  • nůžky
  • lepidlo
  • obrázky nebo písmena do krabičky – vytiskněte si předlohy nebo si vyrobte vlastní

Předlohy ke stažení

  1. varianta – obrázky
  2. varianta – obrázky
  3. varianta – písmena

Jak na to?

Zavzpomínejte, co jste při poslední procházce lesíkem nebo oblíbeným koutem přírody viděli. Nalepte deset obrázků zvolených přírodnin do obalu od vajíček na vnitřní stranu víčka.

Pravidla hry

Krabičku dejte před procházkou dětem a nechte je, aby pátraly podél cesty, případně se nořily hlouběji do přírody. Cílem je zaplnit pokladničku lesními poklady. Když si tyto kousky přírody samy vypátrají a uloží do pokladničky, snáze si zapamatují jejich názvy a funkci v přírodě.

Další varianta hry spočívá ve sbírání určitého počtu od každé přírodniny. Číslo stačí připsat fixou k obrázku a školkáčci si tak procvičí i počty. Starším dětem můžete připsat na obal vajíček namísto obrázků písmena. Jejich úkolem je pak hledat přírodniny, které začínají na zvolená písmena a vlezou se do krabičky.

Další variace jsou na vás. Veselé sbírání!

Tip

Nastavte stupeň obtížnosti podle věku vašich dětí. Se školkovými dětmi raději hledejte věci, o které na procházce téměř zakopnou, nebo jste si je už na nějakém místě, kterým budete procházet, ukazovali. Starším dětem můžete do pokladničky dát záludnosti jako konkrétní druhy hornin, rostliny, o kterých víte, že je po cestě najdou, ale vyskytují se dost vzácně. Tak, aby se nedívaly jen pod nohy, ale musely pozorně hledat i nad sebou nebo v dálce.

Kdo si pro vás připravil zábavnou hru v přírodě?

Veronika Srbecká je především vedoucí turistického oddílu Šipky v lužáneckém pracovišti Linka ve Starém Lískovci, kde se podílí také na chodu pracoviště, vede kroužky a pořádá akce pro veřejnost, příměstské a pobytové tábory. Středisko volného času Lužánky je součástí jejího života od dětství. V roce 1989 chodila do přírodovědeckého kroužku. Potom následoval mix různých volnočasových aktivit, který tehdejší Domeček ve Starém Lískovci nabízel jako turistický oddíl, angličtina, keramika, kytara, šicí a jiné ateliéry. Od roku 1997 dosud už zůstala hlavně jako vedoucí turistického oddílu Šipky s občasnou odbočkou do chovatelského kroužku, miniškolky, kroužku šití, pár let dělala ekonomku na tehdejším Domečku. Její děti už na Lince začínají s prvními kroužky a volně tak přebírají štafetu.


Autor textu a fotek: Veronika Srbecká

Podobné příspěvky