Přívesnické tábory nuda rozhodně nejsou

Každý prázdninový všední den od osmi hodin se na lužáneckém pracovišti Liška v Bílovicích shromáždily děti, natěšené, zvědavé a plné očekávání. Děti strávily na Lišce a v okolí celý den a po šestnácté hodině spěchaly domů povyprávět rodičům své zážitky. Že to zní trochu nudně? Přečtěte si reportáž z letošního léta na Lišce a dozvíte se, že přívesnické tábory nuda rozhodně nejsou.

Každý prázdninový týden jsme měli připravené nové téma a nový program pro nové i „staré známé“ táborníky. Díky množství lektorů, hlavně externistů, s různými zájmy a nápady mohly děti každý den dělat něco nového. Každý měl možnost najít si to svoje: tanec, animaci, přírodu, pohyb, výtvarné a rukodělné činnosti, výlety a výpravy, vaření, experimentování nebo příběhy… bylo toho vážně hodně a většinou se všechny aktivity sešly během jednoho týdne.

O tom, že lektorům na Lišce fantazie nechybí a je z čeho vybírat, svědčí tábory plné dětí. Inspirujeme se filmy i knihami – jak těmi, které patří mezi žhavé novinky, tak i těmi, na které nám na poličce už sedá prach, ale stále je rádi znovu vytáhneme. Letos se účastníci mohli podívat do Hlavy nebo Transylvánie, stát se členem Tučňáčího komanda, kouknout se za Lichožrouty, léčit s paní Láry Fáry nebo jít po stopě se Sherlockem Holmesem. A ti nejmenší se vydali na dobrodružství za Ferdou Mravencem. Že naše fantazie nezná hranic? No asi ne. A naše hry také ne, o tom se přesvědčili účastníci posledního srpnového tábora Hry bez hranic.


DSCF7043  DSCF6338 DSCF4465 DSCF4792


Jsme na vesnici a moc si to užíváme

A proč přívesnické tábory, když zatím vypadají jako příměstské? Protože my jsme na vesnici a moc si to užíváme. Jen pár kroků od Lišky je řeka a ostrůvek, kde si rádi hrajeme, a jen o kousek dál je les a louka, naše zázemí pro desítky her a aktivit. Také máme rádi pěší výlety, třeba s hrami, detektivním pátráním, hledáním materiálů na naše výrobky, vařením polévky, opékáním buřtů nebo se vším dohromady. A když se rozhodneme vydat do městské džungle, je to pro nás vždycky velký zážitek a řádně plánovaná výprava, jako například do Technického muzea, krytu 10 – Z, na Špilberk, na přehradu, za našimi známými do Lipky nebo přímo do Lužánek.

Tím naše dobrodružství zdaleka nekončí: v hlavě už máme Ronju dceru loupežníka, Malého pána nebo Galaxy Trucker a mnoho dalších nápadů. Zkrátka už se moc těšíme na další prázdniny plné přívesnických táborů.


Text: Markéta „Liška“ Šafaříková

Fotografie: Archiv pracoviště Liška

Podobné příspěvky