/

Načerpejte energii a posilujte své zdraví přes mantru

Po zimě a v náročném období potřebuje každý z nás takzvaně dobít baterky. Jak na to? Zkuste účinnou mantru Sandživani, která podporuje uzdravení a tiší naši mysl.  Lektor jógy Petr Blahalužáneckého pracoviště Lidická pro vás tuto mantru nahrál sametovým a uklidňujícím hlasem. Přidejte se každý den ve 22 hodin ke společné recitaci, posílejte vnitřní klid a ochranu druhým i sami sobě. 


Co je mantra?

Texty manter pochází z prastarého duchovního jazyka sanskrtu a slovo mantra  v překladu znamená „nástroj mysli“. Mantry v sobě spojují slova nebo hlásky, které nesou určitou energetickou informaci, klíč k pozná.

Doporučujeme, abyste se před praxí manter ztišili ve vzpřímeném sedu a pozorovali 10 či 15 minut váš volně plynoucí dech. Během této části si zkuste uvědomit, že i náš dech v sobě nese nějaký jemný zvukový projev, který je sám o sobě velmi zklidňující. Po-té přistupte nejdříve podle psané či lépe poslechové předlohy k hlasitému opakování naší vybrané mantry, přičemž se snažte dodržet přesný rytmus, akcent i melodiku. Postupně zjistíte, že vaše předlohy nejsou nezbytné, že mantru jste si zapamatovali.

Nyní přesunete vaši pozornosti k vibračním projevům mantry. Vaše smysly se tedy nesoustředí na zvukomalebnost nebo významovou stránku mantry, ale především na projev vibrací, které vnímáte skrze tělo v těle, ale následně i ve změně vědomí vaší mysli. 

Pusťte se tedy do vědomého opakování manter, které vám vedle jiné vlastní praxe (relaxace v rámci hathajógy, koncentrace, meditace) pomůže k osvobození od neklidných myšlenek a dosažení harmonie.

Opakujte mantru 108 krát

Než k výše uvedenému efektu dojde, doporučuje se mantru dostatečně dlouho a pravidelně opakovat.. Čím vícekrát to bude, tím lépe připravíte vaše vnitřní podmínky k tomu, aby mantra začala správně a účelně působit. V ideálním případě opakujte 108 krát po dobu 40 dnů (108 je posvátné číslo, které se prolíná celou historií a mytologií celého vesmíru). Počet opakování však vždy provádějte v souladu se základní jógovou podmínkou nenásilí, poslouchejte své nitro – ono vám napoví, zda je praxe manter teď právě pro vás.

Můžete se zapojit každý den ve 22 hodin

Jméno vybrané mantry Sandživani od lužáneckého lektora jógy Petra Blahy je odvozeno od himalájské léčivé rostliny, která navrací život, pokud je správně užívána. Je to mimořádně silná a léčivá mantra. Jako podpora vám může sloužit zároveň fakt, že vždy v konkrétní čas lidé na jiném místě mantru zpívají s vámi:

 

Společně ji 108 krát recitujeme každý den při meditacích vždy ve 22 hodin a v těchto dnech posíláme podporu především pracovníkům MHD, prodavačům/kám v obchodech a především v první linii připraveným pracovníkům v nemocnicích: lékařům a zdravotním sestrám. Samozřejmě posílejte i své rodině, známým a sami sobě. Tyto společné recitace manter provádí skupina kolem předsedy Slovenské asociace jógy, Gejzy Timčáka. Je tedy podpořená a zároveň otevřená všem,“ vysvětlil Blaha.

Slova znamenají: Odevzdávám se Pánovi tří světů, kéž mě dovede k božskému poznání, kéž mě osvobodí od smrti a přivede k nesmrtelnosti, stejně jako uzrálý plod je přirozeně oddělen od svého stonku

Text mantry:

ÓM HAUM DŽÚM SAH

ÓM BHUR BHUVAH SVAH:

ÓM TRIAMBAKAMi JADŽAMAHÉ

SUGANDHIM PUŠTI VARDHANAM

URVARUKAMIVA BANDHANÁN

MRITJOR MUKŠÍJA MÁMRITA:T

ÓM SVAH BHUVAH BHUHu

ÓM SAH DŽÚM HAUM ÓM

 

Poslechněte si nahrávku mantry Sandživani v podání lužáneckého lektora Petra Blahy.


Autor nahrávky: Petr Blaha

Autoři textu: Petr Blaha, Kristýna Kolibová

Zdroj: zenysro.cz

Fotografie: Pixabay.com

Podobné příspěvky