Lužánky se ponoří do světa čaje a keramiky

Čaj není pouze nápojem k zahnání žízně, ale dle čínské a japonské tradice je to především součást životní filozofie a klíč k dobré fyzické i psychické pohodě. Pohled do tradičního čajového umění a keramiky nabízí jako každý rok i letos Středisko volného času Lužánky ve spolupráci s brněnskou Chajovnou. Třináctý ročník akce s názvem Dny čaje a keramiky se uskuteční v sobotu a v neděli 10. a 11. června 2017.

Letos se milovníci čaje, keramiky a východní kultury potkají na terase Střediska volného času Lužánky 10. a 11. června na 13. ročníku Dnů čaje a keramiky, které připravuje SVČ Lužánky již tradičně ve spolupráci s brněnskou Chajovnou.

Na své si přijdou opravdu všechny smysly. Chuť – návštěvníci můžou ochutnat čaje z letošních sklizní, dovezených speciálně pro tuto akci, a občerstvit se výborným jídlem. Zrak – bude připravena výstava kvalitní keramiky a porcelánu renomovaných keramiků i bonsaje Petra Hrona. Sluch – celou akci provází zajímavá hudba. Hmat – návštěvníci si můžou vyzkoušet točení na hrnčířském kruhu pod odborným vedením hrnčíře. Čich – Jana Böhm Koshu z Vídně bude předvádět aranžování ikebany, což je japonské umění aranžování květin. A všechny smysly bude hýčkat ukázka čajového obřadu v čajovém altánu,“ vyjmenovává organizátorka akce Ilona Kulíková.

IMG_20160605_143023
Dny čaje a keramiky každoročně provází pohodová atmosféra

Návštěvníci se mohou těšit na ochutnávku černých, zelených i polo fermentovaných čajů z Japonska, Číny, Indie a jiných tradičních oblastí, proběhne i ukázka přípravy dobrého čaje. Součástí bude také výstava čajového nádobí, keramiky a porcelánu, přímo na místě bude probíhat výpal keramických čajových misek technikou raku, což je starý japonský způsob pálení čajové keramiky s následnou redukcí v pilinách. Budou zde také vystaveny ukázky keramiky pálené v peci na dřevo a plynem, kdy při teplotě vyšší než 1300° C vznikají zajímavé glazury. Specializovaná firma vytvoří pro akci kamennou kompozici, která bude už od středy umístěna v Galerii Lužánky. Program bude obohacen o živou a reprodukovanou hudbu, vystoupení orientálních tanečnic a ukázky relaxačního a bojového umění.

„Letos jsme také připravili zajímavé novinky: poprvé zde vystoupí Malé divadlo Kjógenu s fraškou Horský asketa zlodějem tomelů, nově si také návštěvníci můžou koupit misku, vlastnoručně naglazovat a ještě týž den odnést domů. Pro milovníky bonsají připravujeme workshop na úpravu a pěstování bonsají pod vedením zkušeného Petra Hrona,“ doplňuje spolupořadatel akce Bohumil Klváň z brněnské Chajovny.

DSC_0312
Přímo na místě bude probíhat také výpal keramických čajových misek technikou raku

Text: Anna Petrželková

Fotografie: Archiv SVČ Lužánky

Podobné příspěvky