Kostička ke kostičce

S barevnou vizí v hlavě rozbíjet kachličky a postupně je kousek po kousku skládat do konkrétního obrazce: mozaiky jsou jedno velké puzzle a nekonečné plátno pro lidskou fantazii. První červencový týden se ve Středisku volného času Lužánky nesl ve znamení vytváření barevných mozaik, letos již pojedenácté.

V prvním červencovém týdnu se lužánecké pracoviště Lidická zaplavilo barevnými kachlemi všeho druhu, které však dlouho nevydržely pohromadě. Postupným rozbíjením vznikly z kachlí pravidelné i nepravidelné kousky, které posloužily k výrobě barevných mozaikových uměleckých děl. Mozaikový kurz pod vedením zkušeného lektora Libora Havlíčka (autora nyní již neexistujícího čápa na Pekařské nebo průčelí Skleněné louky) probíhal letos již pojedenácté a tradičně vyvrcholil vernisáží a prodejní výstavou v brněnské kavárně Mezzanine.

O mozaikový kurz byl jako každoročně i letos velký zájem. „Myslím, že účastníky lákají hlavně barvy, a také touha se výtvarně projevit ve velkém rozměru a v nové technice. Největší motivací je kromě tvorby uměleckého díla také tradiční závěrečná výstava, která má především pro účastnice kurzu opravdu velký význam. S rozedřenýma rukama plnýma puchýřů jsou šťastné, když mají na vernisáži své kamarády a rodiny, kterým se mohou pochlubit,“ popisuje motivaci účastníků organizátorka kurzu a lužánecká výtvarnice Ilona Kulíková.

Kurz mozaik je skvělým odreagováním od každodenního stresu a každoročně se jej účastní nadšení amatérští výtvarníci – od zahradního architekta, po kadeřnici, účetní nebo projektového manažera. Přestože se jedná o amatéry, vytvořili v průběhu posledních deseti let opravdu nádherná díla. „Výroba mozaik je uklidňující práce, při které pod rukama postupně vznikne nádherný obraz. Když jsem šla do kurzu poprvé, hlavní výzvou pro mne bylo naučit se novou rukodělnou techniku. Už tenkrát mne však práce na první mozaice nadchla a pohltila. Postupně jsem se zúčastnila sedmi mozaikových kurzů a mé obrazy jsou k vidění na lužáneckých pracovištích Lata a Liška,“ komentuje svoje zapálení pro výrobu mozaik Lada Křivánková, sekretářka ředitele SVČ Lužánky a dlouholetá účastnice kurzu.

Výstavu letošních mozaikových výtvarných děl si mohou zájemci prohlédnout od 13.7. do 11.9. v kavárně Mezannine na Údolní 15.

Mozaiky 01 Mozaiky02 Mozaiky04 Mozaiky03


Text: Anna Petrželková

Fotografie: Archiv Ilony Kulíkové

Podobné příspěvky