Do Brna se sjíždí mladí cirkusoví nadšenci, aby zahájili Freš Manéž

Čtyři dny společných tréninků, cirkusové i necirkusové workshopy, pohybové a sociální hry, zkrátka artisti na zemi i ve vzduchu. Akce s názvem Freš Manéž, konaná na začátku června, představuje jedinečný prostor pro mladé přívržence nového cirkusu.

Tato v Česku ojedinělá platforma pro setkání a trénink mladých cirkusáků vyvrcholí sobotní společnou show účastníků festivalu. Na té se představí uskupení z Olomouce (Cascabel), Brna (LeGrando), Bratislavy (Cirkus Kus), Prahy (Cirqueon), Plzně (Žongléros), Galway Community Circus (Irsko), Zirkus Stuttgart (Německo) a Lycée Français de Prague.

Kromě programu pro mladé artisty nabídne Freš Manéž také atraktivní diváckou podívanou. „Diváci z řad veřejnosti se mohou těšit na profesionální soubor Bratři v Tricku a jejich „Běžkařskou odyseu“, prostor dostanou také experimentální představení mezinárodních hostů,“  láká producentka festivalu Aneta Tesařová.

Akce se koná od roku 2014 pod taktovkou Cirkusu LeGrando. Její pátý ročník se uskuteční na pracovišti Legato Střediska volného času Lužánky ve dnech 7. – 10. června 2018. I letos je akce součástí festivalu Brno – město uprostřed Evropy (festival zábavy pod hrady Špilberk a Veveří). Je také vyvrcholením tříletého mezinárodního projektu ABCirk zaměřeného na vzdělávání lektorů cirkusové pedagogiky.

V těchto dnech navštíví prostory LeGranda v brněnských Kohoutovicích na 70 účastníků nejen z Česka, ale i ze Slovenska, z Německa a Irska. Freš Manéž tak představuje akci s mezinárodním přesahem, která zprostředkovává setkání mladých cirkusových nadšenců, trenérů a pedagogů. Cílem celého festivalu je sdílení a předávání cirkusových dovedností, zkušeností a zážitků, a to prostřednictvím nejrůznějších společných aktivit.


Text: Konrad Heczko, Cirkus LeGrando

Grafika: Tadeáš Plch

Podobné příspěvky