Sedm statečných „dobrošů“ pomáhá ve volnočasových střediscích

Sedm dobrovolníků z pěti evropských států se přes Evropský sbor solidarity Brno (ESC) zapojilo do chodu několika volnočasových organizací, například do Střediska volného času Lužánky. Jak zvládají aktuální situaci, kdy jsou všechna školská zařízení, včetně volnočasových organizací, zavřená? A co je v září překvapilo po příjezdu do Česka?


Starají se o děti ve školce a podílí se na distanční online výuce kroužků pro děti. Když je potřeba, sekají trávu nebo se dál vzdělávají například v multimédiích, keramice, grafice i v českém jazyce. Mladí lidé ve věku od osmnácti do třiceti let, a to z Francie, Španělska, Německa, Finska a Rumunska, přijeli přes ESC do Brna, aby pomohli rozvíjet volnočasové aktivity a zároveň se sami vzdělávali.

Poznávání lužáneckých pracovišť a výlety po okolí

Po příjezdu je čekalo milé přivítání koordinátorky z ESC Michaely Růženecké, která pro ně připravila pestrý program. 

„Navštívili jsme několik lužáneckých pracovišť. Na Legatu si dobrovolníci vyzkoušeli natočit program v rádiu, na Lidické sázeli fialky v nových prostorách LUSKu, na Lysce zase tvořili z keramiky a vyzkoušeli si jógu a na Louce si zasportovali. Vyrazili jsme taky na výlet do Lednice a na Brněnskou přehradu,“ zmínila Růženecká. 
 
 
Namísto kreativního tvoření orientace v opatřeních a zákazech

Jenže z důvodu nařízení kvůli šíření covid-19 se brzy po jejich příjezdu všechna volnočasová zařízení musela zavřít, a tak se jejich kreativní činnost v kurzech změnila spíš na jejich přípravu, než se vše zase otevře klientům.

„Když v září přijeli, udivilo je, že u nás nejsou povinné roušky, zatímco u nich se museli nosit i přes léto. A dál se doptávají, jaká jsou aktuální opatření,“ uvedla témata, která musí s „dobroši“, jak jim sama říká, probírat Růženecká.

Mnozí z nich nejsou v Česku poprvé, oblíbili si to tady třeba přes program Erasmus. Důkazem je jejich vztah k češtině i kultuře.

„Řízek, různé druhy knedlíků, česnečku, guláš a taky váš burčák. Všechno mi moc chutná a těším se, až vyzkouším další česká jídla a pití,“ zmínil s nadšením třicetiletý Heikki Sallinen z Finska, který je dobrovolníkem ve spolku pro ekologickou výchovu a ochranu přírody Rezekvítek. 

 
Kdo a v jakých organizacích letos v Brně dobrovolničí?
 
Dobrovolníci ze zahraničí jsou nedílnou součástí volnočasových zařízení v Brně a lektoři s nimi rádi spolupracují. Aktuálně se jedná o Středisko volného času Lužánky – pracoviště Legato, Lidická a Louka, dále Francouzská Aliance, Rezekvítek a Lesní školka Šiška.

Thomas Chagneux – 21 let, z Francie, pomáhá v Lesní školce Šiška

Asistuje u všech aktivit mateřské školy, jako jsou hry, výtvarné dílny, oblékání, chystání jídla a procházky v lese. Thomas umí parádně česky, protože se učí několik let na Facebookových skupinách a přes skype s lektorkou z Brna. Zajímá ho česká historie, ke které se dostal přes Karla IV.

Heikki Sallinen – 30 let, z Finska, pomáhá v Rezekvítku
 
Pracuje na miniprojektech, jako je tvorba slovníku pro další dobrovolníky, kteří se budou podílet na chodu Rezekvítku. Jezdí do terénu, například sekat trávu v Moravském krasu a v chráněných oblastech a dostal se už i k mlácení obilí. V Česku by se rád zapojil do ochrany přírody.
 

Estelle Robin – 24 let, z Francie, pomáhá ve Francouzské alianci
 
Má na starosti mediatéku, tedy registraci uživatelů, výpujčky a vracení titulů. Plánuje vlastní projekty a aktivity na podporu jak nalákat nové lidi do alliance. Pomáhá také s administrativou a online jazykovými kurzy.
 
A čtyři dobrovolníci působí na lužáneckých pracovištích
 
Madalina Tusinean – 24 let, z Rumunska, pracoviště Lidická
 
Zapojila se do chodu výtvarné dílny přes grafické práce a keramiku. Vzdělává se v různých technikách a podílí se na aktivitách pro děti zdravotníků a dalších zaměstnanců Integrovaného záchranného systému, o které v tyto dny pečují pedagogové na Lidické.
 
Sarah Copin – 18 let, z Francie, pracoviště Legato
 
Podílí se na distanční výuce online kroužků a dál se vzdělává v rukodělných činnostech, třeba v šití na stroji. 

Natalia Moisés – 23 let, ze Španělska, pracoviště Louka
 
Pomáhá s přípravou video tutoriálů na Louce a rozšiřuje své obzory v keramice. Časem by se měla zapojit především do náplně výtvarných kroužků. 
 
Annalena Reimann – 20 let, z Německa, pracoviště Legato – multimediální oddělení Lávka
 
Dál se vzdělává v programech na editování filmů a hudby. Trénuje na videích ze společných zážitků dobrovolníků, ale i klientů, kteří chodí na Lávku. Pomáhala s hodnocením filmů v online festivalu a připravovala pro účastníky certifikáty. S vedoucím Mirkem Obrátilem připravuje distanční výuku pro kroužek Animace.
 

Autorky textu: Kristýna Kolibová a Michaela Růženecká

Fotografie: Archiv Evropského sboru solidarity, Heikki Sallinen

Podobné příspěvky