/

Pět her pro celou rodinu, kdy se vám pusa nezastaví

Měsíc bez školy, bez kultury, sportu a jiné zábavy. Žádná katastrofa! Využijte příležitost, kdy můžete být spolu a pořádně si to užijte. Existuje spousta her, které stmelí kolektiv, rozvíjí slovní zásobu a ke kterým nepotřebujete žádné figurky, karty a jiné herní pomůcky. Byt či dům je herní prostor, kde členové rodiny jsou hráči, a domácnost nabízí spoustu možností, jak se zabavit. Inspirujte se našimi tipy na hry a využijte každé volné chvíle, kterou můžete trávit pohromadě. Jako první ze série her pro celou rodinu jsme vybrali ty, které rozvíjí slovní zásobu.


Většina z nás slovní hry dobře zná, baví malé i velké a není k nim potřeba žádná pomůcka. Stačí si jen vybrat náročnost, téma a hodiny přemýšlení, tipování a hádání můžou začít. Kdy naposledy jste hráli třeba „slovní fotbal“, „hádej, kdo jsem“ nebo takzvané „město, zvíře, věc“?

Slovní fotbal

Určete si nejprve pravidla. Budete navazovat slova na poslední písmeno, dvě nebo poslední slabiku? Je fajn určit si na začátek, že budete používat jen česká slova, podstatná jména v prvním pádě a slovesa v první osobě jednotného čísla. Pak si rozhodněte, kdo vykopne a komu přihrává. Postupně vypadává ten, kdo neví, jak navázat na „přihrané“ slovo. Vítězem se stává ten či ta, kdo zůstává ve hře poslední.

Příklad: Vykopnuté slovo míč – činka – aktovka – ananas – sirka…

Tip: Můžete si hru ztížit tím, že budete navazovat slova, která mají jen určitý počet písmen, nebo obsahují předem určené písmeno.

Hádej, kdo jsem

Tato hra se dá hrát několika způsoby. Například mohou hráči napsat na papír, co, nebo koho budou hádat jiní hráči, a vzájemně si lístečky vymění. Hráči neví, co mají na lístečku napsané, a hádají, kdo, nebo co jsou, zatímco ostatní odpovídají na jejich otázky. Další varianta je, že se určí jeden hráč, který myslí na konkrétní osobnost, zvíře či věc, a ostatní hádají, na co myslí. Důležité je sdělit si předem, jaké se mohou klást otázky. Jen s odpověďmi ano/ne, nebo libovolnými odpověďmi? Řeknete si předem téma, nebo to necháte zcela otevřené? Budete si stopovat čas na otázku, nebo celkový čas, kdy mohou hráči hádat? Náročnost a výběr téma záleží na vás. Přejeme správnou volbu otázek a příjemnou zábavu!

Tip: Hádání mohou rodiče směřovat i na konkrétní část vašeho bytu nebo domu. Například, hádej, co mám v košíku v obýváku? Nebo hádej, co mám pod postelí v pokoji? Můžete tak společně objevovat, co máte doma. Maminky naučí děti, kde najdou různé důležité věci. Anebo pustíte uzdu fantazii a můžete mít pod postelí třeba bubáka.

Ukázka: Jak to vypadá, když hrají hru „Hádej, kdo jsem“ moderátoři v přímém přenosu Dobrého rána České televize? Podívejte se na pětiminutový záznam

Vyprávění

Nejlepší způsob, jak podpořit fantazii nejen u dětí, je vymýšlení příběhů. A zapojit se mohou všichni! Vymyslete společnými silami novou pohádku. Ať každý řekne třeba dvě věty a další musí navázat, aby měl příběh pořádný spád. Můžete si určit na úvod postavy, věci nebo prostředí, které se v příběhu musí objevit, a pak už je dějová linie jen na vás. Vaše originální „Bylo, nebylo…“ nikdy nebylo zábavnější!

Tip: Navazovat můžete nejen po větách, ale také po slovech. Tahle varianta není vhodná pro nejmenší děti, ale se staršími dětmi vás bude jistě bavit a hodně se u ní nasmějete!

 Město, zvíře, věc

Možná tuhle hru znáte pod jiným názvem, jisté ale je, že se u ní pořádně zapotíte a mnohému se přiučíte! Určete si kategorie, které budete hádat, a pak písmeno, na které musí všechny tyto kategorie začínat. Sepište si na papír například město, země, jméno, věc, rostlina, zvíře a další. Písmenko určíte tak, že jeden z hráčů přeříkává v duchu abecedu a jiný hráč řekne „stop“. Na které písmenko v tu chvíli myslí první z hráčů, na to musí všichni hráči vymyslet předem určené kategorie. Ať vám to jde!

Tip: Ani na tuhle hru nepotřebujete papír a tužku. Můžete zvolit jednoho „vypravěče“, který bude říkat kategorie. Úkolem ostatních je říct jako první danou věc na určené písmenko. Vyhrává ten, kdo má nejvíc nejrychleji vyslovených kategorií.

 Hra na básníka

Rýmování je kumšt, pořádně u něj zavaříte mozkové závity a pobavíte sebe i ostatní. Je to jednoduché. Jeden z hráčů začne tím, že řekne nějakou větu a další ji musí zrýmovat. Vypadává ten, kdo neví žádný rým. A vítězí ten, kdo zůstává poslední jako u slovního fotbalu (viz).

Tip: Chcete-li si tuhle hru ztížit, můžete si určit téma, kterého se musí všichni hráči držet.

 

Další ze série her, které opět najdete na Lužánky Live, jsou hry potmě. A v neděli 15. března se těšte na zábavné vycházkové trasy podle lužánecké aplikace LApka.


Autorka: Kristýna Kolibová

Fotografie: Pixabay.com

Podobné příspěvky