Jak se děti se světýlky vydaly do Mrazíkovy říše

Nedělní podvečer 5. listopadu se Wilsonův les rozzářil množstvím lampionů. Více než dvě tisícovky lidí si přišlo užít Světýlka v Žabovřeskách, letos inspirované půvabnou ruskou pohádkou Mrazík.

Každý, kdo prošel pohádkovou bránou a ponořil se do temného lesa, se rázem ocitl v Mrazíkově říši. Děti nejprve pokolébaly síť s rozmazlenou Marfušou a potom pomohly pracovité, hodné Nastěnce odnést upletenou punčochu zlé Maceše, dříve než kohout zakokrhá.

Také se zhlédly v zrcadle, aby si připomněly pyšného, samolibého Ivana. Zahrály si na schovávanou s dědečkem Hříbečkem a kdo chtěl, mohl se naučit taneček Váňo, Váňo, Ivane. Poblíž sjezdovky už číhala tlupa loupežníků. Děti vyházely jejich kyje tak vysoko k nebi, že se až divili.  Ale ouha – sotva děti prošly zatáčkou, kyje se na ně sesypaly zpátky!

Vydýchat tento zážitek mohly při pozorování ohňové show. Nechyběla ani legendární přeměna nadutého Ivana v medvěda, dramatické chytání husy pro Marfušina ženicha a všemi oblíbené otáčení chaloupky Baby Jagy. Jakmile děti objevily koleje kouzelných sáněk samochodek, dychtivě vyrazily k ledovému paláci. Tam po přiblížení se k berle mrazilce rázem zkameněly a vysvobodilo je až maminčino pohlazení či polibek.

Ten, kdo v cestě vytrval, doputoval  do prozářené zahrady Jurkovičovy vily na svatební hostinu Nastěnky a Ivánka. To vám byla krása! Nevěsta s ženichem ještě navíc rozdávali dětem na památku zrcátka, to aby nezapomněly na Ivánkovu ješitnost. A kdo se poklonil vládci Mrazíkovi, mohl číst v jeho očích, že rozdávání radosti se k dárci vrací…

Lužánky – středisko volného času, pracoviště Lata děkuje za podporu Statutárnímu městu Brnu, městské části Brno – Žabovřesky.


Text: Ivana Fraňková

Úvodní fotografie: Michal Fridrich

Fotografie v článku: Jitka Svobodová 

Podobné příspěvky