Lužánecké unikátní skleníky se už brzy otevřou veřejnosti

Největší a nejstarší volnočasové středisko v Česku se může pochlubit další raritou, v Lužánkách vyrostly nové skleníky s  přírodovědnými a polytechnickými učebnami. Prostory v přilehlé zahradě na Lidické v Brně nabídnou zájemcům moderní truhlářskou dílnu, kurzy bylinek a pokojových rostlin a na pár měsíců v roce se dokonce promění v motýlárium. LUSK neboli Lužánecké skleníky se zpřístupní veřejnosti na jaře příštího roku.


Původní skleníky v Lužánkách těšily děti i dospělé zhruba sedmdesát let, s rekonstrukcí se začalo v únoru tohoto roku a nyní v listopadu se už zařizuje interiér. Při stavbě se dbalo na zachování původního půdorysu, protože je Lužánecký park památkově chráněný.

 

„Dříve dva oddělené a samostatné skleníky jsou nyní spojeny do jednoho prostoru, byť je vnitřně oddělen. Novinkou jsou také technologie, které podporují udržitelnost a ekologii, například částečně zelená střecha, ohřev vody pomocí sluneční energie nebo sběr dešťové vody k zalévání a splachování,“ popsala vedoucí projektu a lužáneckého pracoviště Lidická Kateřina Děkaníková.

Návštěvníci si v dílně vyrobí květináč a ve skleníku si do něj zasadí semínka či květinu

Skleníky budou sloužit jako interaktivní prostor pro školy a jednotlivce, kde se budou děti i dospělí vzdělávat v oblasti flóry a fauny. Vedle stávajících zájmových kroužků, táborů a akcí pro veřejnost vzniknou také teambuildingové akce a otevřené dílny díky nově vzniklé polytechnické učebně. „Chceme hlavně podpořit polytechnické vzdělávání a zároveň posílit vztah a odpovědnost k přírodě,“ doplnila Děkaníková.

Do konce letošního roku se budou skleníky s učebnami kolaudovat a na jaře 2020 se slavnostně otevřou veřejnosti. Plnohodnotný provoz by měl začít od letních prázdnin příštího roku.


Autorka: Kristýna Kolibová

Fotografie: Kateřina Rusňáková

Podobné příspěvky