Domů Rozhovory Zelená se v Lužánkách na lepší časy?

Zelená se v Lužánkách na lepší časy?

25.4.2017
V parku na Kraví hoře se o víkendu slavil Den Země, největší nenáboženský svátek na světě. Na akci takového významu a přesahu  nemohly chybět ani Lužánky. Hlavní lužánecký „rostlinkolog“ Jirka Trávníček sem ze svých skleníků na Lidické přivezl k rozdání na pět set bazalek. Sazeničky mu doslova zmizely pod rukama.

Účast na Dni Země je ale jen jedním ze způsobů, jak se Lužánky snaží svou troškou do mlýna přispět v oblasti vědomé péče o životní prostředí. Zelená se v Lužánkách na lepší časy? I tahle otázka padla během rozhovoru s Andreou Chalupníkovou. Nad šálkem lunga v lužánecké kavárně L CAFFÉ a tajemnou dřevěnou krabičkou, kterou si vedoucí oddělení Kultury a společnosti přinesla s sebou.

Anďo, co to máš za tajemnou dřevěnou schránku?

To je naše nová lužánecká Semínkovna – veřejná půjčovna semínek. Semínkovny teď zažívají boom po celé republice a protože se spousta z nás tady na Lidické rýpe v záhoncích, říkala jsem si, že to tu rozjedeme taky. A poněvadž se zrovna uskutečnil Den Země, je to skvělá příležitost odstartovat právě teď takový projekt.


DEN ZEMĚ NA KRAVÍ HOŘE

Rozmanité vzorky půdy v zavařovacích sklenicích, popelářské auto na tříděný odpad, veganská zmrzlina, živá muzika s environmentálním přesahem, náušnice ze švestkových pecek a zrnek kávy. V takových slovních obrazech by se dal shrnout sobotní Den Země na Kraví hoře – nápaditá, ale zároveň poměrně nenápadná akce konaná pod záštitou ekologické organizace Lipka. Mohlo by se zdát, že pár stánků a stanovišť rozesetých v parku u hvězdárny připomenulo nějaký minoritní svátek, opak je však pravdou. Den Země představuje největší nenáboženský mezinárodní den, který se slaví ve více než 170 zemích světa.


A co je to přesně za projekt?

Semínkovna je nezávislá iniciativa, která se snaží podporovat přírodní domácí zahradničení. Zapojit se může úplně každý. Stačí pořídit si krabičku nebo nějaký košík, naplnit jej různými vzorky semínek, veřejně umístit a informovat lidi, o co jde. A sázení, sklízení a sdílení může začít. Zkrátka lidé do krabičky vkládají vlastní zabalená a řádně popsaná semínka a jiná si zase odnášejí a vysévají na svých zahrádkách.

Má sázení, sklízení a sdílení nějaká pravidla?

Ano, nějaká doporučení existují. Rozhodně je třeba lepší donést něco z vlastní produkce, než pořídit semínka v supermarketu. Co se vysloveně nehodí, jsou hybridní odrůdy označované jako F1. Stejně tak do krabiček nepatří semínka z rostlin ošetřovaných chemickými postřiky a pěstovaných za pomocí umělých hnojiv.

Kde najdou zájemci krabičku v Lužánkách?

Tady na Lidické na stolku vedle lužánecké knihovničky. Snad tam bude stát už na začátku května. Každopádně není to jen o téhle krabičce, já na to chci navázat taky přednášky nebo filmové projekce o semenaření a různé další osvětové akce.

Sázej,Sklízej, Sdílej: tak zní motto iniciativy Semínkovna

Sázej,Sklízej, Sdílej: tak zní motto iniciativy Semínkovna

Semínkovna je ale jen taková dílčí věc. Pojďme se bavit o tom, jestli mají environmentální témata v Lužánkách zelenou. Tys na podzim úspěšně ukončila roční kurz Lipky pro koordinátory environmentální výchovy. Jak hodláš těch 250 hodin vzdělávání zúročit v práci?

V tomhle ohledu je mojí velkou oporou vedoucí pracoviště Katka Děkaníková, která v tom jede se mnou. Katka působí jako hlavní tahoun jednoho velkého projektu, v jehož rámci řešíme přestavbu zahrady a rekonstrukci skleníků, zelené střechy, zalévání dešťovou vodou  a podobně. Ale momentálně se nacházíme teprve ve fázi podání projektu, takže jestli na to skutečně dojde, vůbec není jisté.

A něco „jistějšího“ v záloze nemáš?

Mám. Je to sice takové provařené téma, ale přesto v Lužánkách ještě bohužel ne úplně zvládnuté. Mluvím o koších na třídění odpadu. Plus ještě o informačních cedulkách u umyvadel a záchodů týkajících se šetření vodou. Teď někdy bychom se měli dozvědět, jestli nám na to přiklepnou peníze. Ale i kdyby ne, stejně to uskutečníme, jen asi v méně profesionální podobě. Na vzhledu popisků se mnou spolupracuje Andrejka Hrzánová z výtvarného oddělení, tak to budeme mít tak jako tak nejhezčí cedulky široko daleko. Záleží jen, jestli to budeme tisknout a zalaminovávat tady v práci, nebo ten tisk bude díky penězům z projektu profesionální.

Zapojuješ běžně své kolegy do svých environmentálních aktivit?

Jo, ale tak nějak nahodile a spontánně. Prostě se snažím napojovat na ty, kteří to mají podobně nastavené jako já.

A jak to ty máš nastavené?

Rozhodně nejsem žádná ekoteroristka, která lidi kolem nutí do různých envirobio-záležitostí, I když viděno pohledem mého okolí už se možná občas pohybuju za hranou. My třeba doma nemáme kompost, tak nosím bioodpad v pytlíčcích sem na Lidickou, protože mi trhalo srdce házet to do popelnice. Takže žádná násilná ekologizace z mojí strany se určitě konat nebude. Já se spíš snažím jít příkladem. A když se nás na tom v práci shodne víc, můžeme být inspirací třeba i pro naše klienty. Myslím, že stačí začít s malými věcmi. Velkou radost mi udělaly třeba propagační propisky vyrobené z recyklovaného papíru. Nebo je prima, že se Lužánky zapojují do projektu Do práce na kole.

Jak moc jsou podle tebe Lužánky momentálně zelené?

Málo – na to, že hlavní budova sousedí s městskou Zelení a nachází se vprostřed parku. Dobrá zpráva ale je, že se snad postupně zelenat začínají.

Zakončeme to nějakým hezkým konkrétním příkladem.

Sice nejde o případ zavádění zelených opatření, ale na konec rozhovoru se to hodí jako zvířátkový happy end z večerního zpravodajství.

Sem s ním.

My na Lidické milujeme veverky. Dokonce jsme pro ně letos na zimu vyrobili speciální krmítko. Asi čtrnáct dní zpátky přišel Radim Kubík z oddělení přírodovědy s veverčím miminem. Mateřské mléko veverek má ale tak specifické složení, že takový mrňous se prakticky nedá odchovat. A protože v Kolíne existuje záchranná stanice pro veverky, bylo rozhodnuto, že veverčí kluk tam poputuje. Radim ho tady v Brně vnutil nějakému vlakovému průvodčímu a na kolínském nádraží si ho vyzvedl někdo ze stanice. Odtud jméno pro malé veverče – Brněnský mašinfíra.

Veverčí nalezenec z Lužánek našel útočiště až v dalekém Kolíně

Veverčí nalezenec z Lužánek našel útočiště až v dalekém Kolíně


Text: Karolína Svobodová

Foto: Andrea Chalupníková, pixabay.com

Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by vás také zajímat