Domů Reportáže Podzimky na Lidické: Od masožravek, přes výrazový tanec po linoryt

Podzimky na Lidické: Od masožravek, přes výrazový tanec po linoryt

30.10.2016
Ani o podzimních prázdninách chodby lužáneckého pracoviště Lidická neutichly docela. Tvůrčí ruch zajistily skupinky dětí užívající si pestrý prázdninový program. Zatímco některé strávily dva dny ve skleníkové džungli pod vedením zkušeného pěstitele Jirky Trávníčka, jiné daly přednost výtvarným, tanečním nebo kulinářským aktivitám.

 Jak správně založit a vytvarovat bonsaj? Tomu se učily děti na příměstském táboře zaměřeném právě na tyto kouzelné miniaturní stromečky. Pěstování těchto rostlin je v Asii po dlouhá staletí považováno za specifický druh umění. Malí umělečtí zahradníci si z tábora každý odnesli po jednom ručně tvarovaném stromku.


Jak správně založit a vytvarovat bonsaj? Tomu se učily děti na příměstském táboře zaměřeném právě na tyto kouzelné miniaturní stromečky. Pěstování bonsají je v Asii po dlouhá staletí považováno za specifický druh umění. Každý umělecký zahradník si z tábora odnesl po jednom ručně tvarovaném stromku.


dsc_0054

Aby děti tvarování bonsají neomrzelo, prokládali jej lektoři dalšími aktivitami. Třeba množením masožravých rostlin. A že jich máme v lužáneckých sklenících hned několik druhů. Takové v Bauhausu ani Hornbachu neseženete.


To z rukodělného příměstského tábora si děti domů odnesly plátěné tašky ozdobené barevnými obtisky podzimního listí.


Vyhladovělé malé umělce nakrmili starší kuchtíci. Ve čtvrtek se servírovala dýňová polévka se smetanou, dozlatova smažený květák se šťouchanými bramborami, cibulkou a domácí majonézou. A chybět nesměl ani dezert – jablečné pyré přelité přes piškoty zdobené poctivou porcí šlehačky.

Vyhladovělé malé umělce nakrmili starší kuchtíci. Ve čtvrtek se servírovala dýňová polévka se smetanou, dozlatova smažený květák se šťouchanými bramborami, cibulkou a domácí majonézou. A nechyběl ani dezert – jablečné pyré přelité přes piškoty ozdobené poctivou porcí šlehačky.


Část programu tábora Barvy a chuť podzimu se odehrávala v místnosti, kterou zdobí malba známého brněnského graffity umělce Tima.

Část programu rukodělného tábora Barvy a chuť podzimu se odehrávala v místnosti, kterou zdobí malba známého brněnského graffity umělce Tima.


Dýně se nejen jedly, ale také obtiskovaly. V dílně vybavené tiskařským lisem vznikala skutečná umělecká díla. A stačili k tomu v podstatě jen barvy, váleček, kus linolea a fantazie.

Dýně se nejen jedly, ale na výtvarném příměstském táboře také obtiskovaly. V dílně vybavené tiskařským lisem vznikala skutečná umělecká díla. A stačili k tomu v podstatě jen barvy, váleček, kus linolea a fantazie.


Halloweenské téma se promítlo i do tvůrčí dílničky věnující se vyrábění netopýrů a pavouků.

Halloweenské téma se na výtvarném táboře promítlo i do tvůrčí dílničky věnující se vyrábění netopýrů a pavouků.


Ve ztemnělém sklepním sále Ornis se konal příměstský tábor zaměřený na práci s pohybem. Podlaha se tady otřásala pod chodidly skotačících dětí ale i vlivem rytmického hudebního doprovodu založeným na perkusních nástrojích.

Ve ztemnělém sklepním sále Ornis se konal příměstský tábor zaměřený na práci s pohybem. Podlaha se tady otřásala pod chodidly skotačících dětí ale i vlivem rytmického hudebního doprovodu založeným na perkusních nástrojích.


Závěrečné představení, které děti nacvičily, se neobešlo bez šátků. Kusy červených, zelených a zlatých látek vyvolávaly dojem podzimní větrné bouře.

Závěrečné představení, které děti nacvičily, se neobešlo bez šátků. Kusy červených, zelených a zlatých látek vyvolávaly dojem podzimní větrné bouře.


Text a fotografie: Karolína Svobodová

Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by vás také zajímat