Domů Reportáže Lidická ožila vánočním spiritem a tvůrčí energií

Lidická ožila vánočním spiritem a tvůrčí energií

21.12.2016
Vůně perníčků, živá hudba, lití vosku či krmení leguána. Při vstupu do hlavní budovy Lužánek máte v poslední předvánoční sobotu pocit, jakoby se zastavil čas. Zapomenete totiž na všechny povinnosti a necháte se unášet jedinečnou atmosférou tradiční prosincové akce Vánoční domeček.

Jako první přitáhne pozornost dobročinný obchůdek, jehož stoly se prohýbají pod spoustou rukodělných výrobků. Návštěvník si v něm může koupit například pečený čaj, směs zeleniny pod maso, vánoční hvězdu v květináči, náušnice z betonu, šátek či živého králíčka, čímž přispěje sedmileté Simonce na nový invalidní vozík. Největší zájem je o domácí kečupy, květiny jdou naopak letos na odbyt méně. Homemade dobroty šly ostatně na dračku i loni. „Minulý rok náš pan ředitel daroval bazárku nakládaný hermelín, na který byl velmi hrdý, protože se jednalo o jeho vlastní recept. A měl úspěch, prodal se všechen. Letos přinesl fotky Lužánek,“ uvádí organizátorka akce Eva Horká. Zájem je také o obrázek či tašku s portrétem Václava Havla, jež vyrobila jedna z lužáneckých dobrovolnic prostřednictvím náročné techniky linorytu. Simonka, ke které téměř dvacetitisícový výtěžek poputuje, navštěvuje v Lužánkách kroužek Dílna pro malé parádnice.

dsc_0088

Dvě keramické misky si z dobročinného obchůdku odnáší Petr Blaha, vedoucí kurzu jógy pro dospělé.Za největší úlovek považuji obraz od pana ředitele. Jedná se o zarámovanou fotografii lužáneckého parku, která se mi hodí do kanceláře a bude mi dělat radost. Takže budu mít park nejen vně budovy, ale i uvnitř,“ směje se jogín.
Blaha coby člen hudebního sboru pomáhá dotvářet specifickou atmosféru Domečku. Sám hraje na cimbál, ale ve skupině nechybí ani housle, cello či flétny. „Šestičlenný hudební doprovod je letos trošku novinkou, vždy jsme měli maximálně dvě muzikantky,“ upřesňuje Horká.

dsc_0131

Ve vedlejší místnosti, osvětlené pouze dvanácti svíčkami, se z reproduktorů ve smyčce ozývá  píseň od Hradišťanu Měsíce. Když se po zdejším sále rozhlédnete, uvidíte právě dvanáct zastavení, přičemž každé představuje jeden měsíc v roce. Například u ledna musí návštěvník určit teplotu ledové směsi v misce a je vidět, že fantazie je opravdu veliká. Vedle nejčastějšího tipu mínus patnáct stupňů Celsia se objevil i odhad mínus dvacet čtyři. Červencovým úkolem je podle čichu rozpoznat koření ve skleničce. Nejvíce dětí je vidět u říjnového zastavení s úlohou vyzkoušet různá hlučidla, a pokusit se napodobit zvuk deště či krupobití. V rohu místnosti nechybí ani betlém s jesličkami. „Nápad s měsíci jsem nosila v hlavě už rok a samotnou mě nejvíc zaujal leden, pro který jsem vytvářela směs ledu se solí. Překvapilo mě, jak moc dobře to funguje. Jsem vystudovaný chemik, takže termodynamika mě nadchla,“ popisuje nadšeně Madla Janíková, která tu jako každý rok zajišťuje doprovodný program. Letos využila metodu třídění a párování inspirovanou Montessori pedagogikou.

Kromě stánků, kde se lije vosk, pouští skořápkové lodičky, rozkrajují jablka a věští budoucnost odkrýváním obsahu keramickým hrnků, mohou návštěvníci navštívit i různé dílničky. Tam je možné si vyrobit ozdoby na stromek, upéct perníčky nebo se seznámit se zdejšími zvířátky z přírodovědného oddělení. Děti si mohou nejen pochovat hada nebo leguána, ale z vlastních zásob i nakrmit morčata.

dsc_0214

V jiné místnosti si děti i rodiče sami vykrajují, slepují povidly a zdobí perníkové zvonečky, stromečky nebo andílky. Možnost nechat si perník připevnít na špejli, zabalit a odnést ale mnoho  lidí nevyužije, raději si pochoutku smlsnou hned na místě.

V dalších dílnách vyrábí zájemci lampičky na vánoční stůl, malují hedvábné šátky, vytváří vánoční náušnice, batohy či tašky, andělíčky ze špalíčku nebo se učí zabalit vánoční dárek. Doplnit si kolekci vánočních dekorací ale chtějí děti především v dílničce nazvané Korálkové ozdoby. Tam se přenesou o několik let zpátky a vytvoří si z korálků z foukaného skla hvězdičku nebo andílka, jaké měly na stromečku jejich prababičky.

dsc_0059

Letos jsou dílny o něco náročnější, jeden rok jsme zkoušeli jednodušší tvorbu pro malé děti, ale o to kupodivu zájem nebyl. Maminky si raději s dětmi zkusí něco těžšího,“ komentuje závěrem letošní nabídku hlavní organizátorka.


Text: Barbora Sittová
Fotografie: Karolína Svobodová

Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by vás také zajímat